I morse var det inte lika kaosartat i frukostrummer och vi hittade en plats långt från juice-maskinen. Så vi kunde till och med kosta på oss att pressa lite. Supergott!
Sven har mosat ännu fler blodiga myggor men jag känner bara ett nytt så jag antar att antihistaminsugtabletterna med äppelsmak kanske gör sitt. De gamla kliar fortfarande som satan!

I dag stack vi iväg med tåget till Antibes. Vi till och med slösade en resdag på det eftersom vi har så många kvar! Det var strålande sol och mycket varmare än vi klätt oss för. Antibes är en väldigt fin stad med en stadsmur och en massa små trånga gränder och många små affärer. Här är inte fönsterluckorna igenbommade utan stan verkar levande.








Vi letade efter små saker att ta med hem. Bara för att vi var tvungna att köpa extra väskor förra året (och som vi har med oss), så måste vi ju inte fylla dem. Då är det bättre med små saker….

När vi gick där i stan hittade vi ett ställe som sålde lådor med friterad seafood-mix. Precis vad vi letat efter sen vi var i Cinque Terra för flera år sen. Medan vi väntade på maten ringde Svens telefon. Det var hotellet som undrade varför vi lämnat kvar våra grejer på rummet…. De ringde tillbaka sen när de hittade både bokningen och betalningen.








Nu är det lite mulet och det är den perfekta temperaturen som man skulle vilja ha året om. Bara kunna sitta på en bänk och titta ut över havet!



Vill också bara säga att jag har 3 par rena jeans som hänger hemma i garderoben. De jag har på mig kommer inte att hinna tvättas någon mer gång innan vi åker hem. Tyvärr! Och de är de varmaste byxorna jag har!



Efter ett glas vin på ett ställe nära stationen drog vi oss ditåt för att åka hem. Då ringde den lille ödlan till oss och ville visa hur han såg ut. Samtidigt som jag chattade med Telenor. Samtidigt som vi skulle hinna med tåget som var överfullt.

Väl tillbaka i Nice hamnade vi på Lidl där det var kaos. Där köpte vi några trekantsmackor och två iskaffe som vi kommer glömma i minibaren i morgon helt säkert. Sen gick vi förbi ett Shwarma-ställe och det kändes precis lagom. (Där vi bor är det nästan bara invandraraffärer och små utländska restauranger. Så det finns mycket att välja på.)

Efter det gick vi hem och såg på Rapport och På Spåret. Nästa avsnitt kommer vi troligtvis att se hemifrån! ❤️
