När jag kommer tillbaka efter semestern och tycker att den har gått fort och att vi inte hunnit med något alls, då kan jag gå igenom min “dagbok” här och se vad vi verkligen gjorde. Det funkade när vi renoverade landet. Då skrev jag dagbok varenda dag vi var där, och när det kändes tröstlöst så kunde man bara leta upp ett inlägg ett år tillbaka i tiden och inse hur mycket man hade gjort sedan dess.
Mannen med tålamodet skulle idag ta sig an finliret med alla lister runt fönstren samt fönsterbrädorna. Jag å andra sidan skulle se till att rosorna flyttades och att vi fick jord i rabatten. 2 kubikmeter trodde Sven. Jag ringde till Bigbag och frågade vad det skulle kosta. 1850:- för första säcken på 1 kbm och 1550 för efterföljande. Hu, det var väldigt dyrt, och dessutom skulle leverans tidigast ske på måndag om vi beställde idag. Så vi tänkte om….


I våras silade vi igenom all vår kompost och fick 50 hinkar som vi hällde på tujorna. Sen la vi tillbaka alla pinnar och det som inte var riktigt klart. Den högen kunde vi ju använda nu som fyllnadsmassa, och samtidigt som en jordförbättrare. Sven gissade på en kubikmeter, men det var nog inte så mycket. Jag räknade inte skottkärrorna jag fyllde, men tunga var de, med tanke på hur mycket regn det kom idag. Så spred jag ut det i rabatten. Men innan jag kunde göra det så måste jag ju hitta alla nergrävda kablar som låg i rabatten. Vi har ju en fontän som Sven fick i 50-års present, och den ska ju tillbaka på sin plats igen.


Och så måste jag ju skrapa bort all puts och betong som har stänkt på vår utebelysning.

Och medan jag håller på med detta och kravlar runt i leran, så börjar Sven sätta upp fönsterbrädor. Vi bestämde till slut att de skulle vara 15 cm djupa, och det blev perfekt!


Hantverkarna hade kopplat på hängrännan på stupröret och satt en renslucka, och inte tänkt på att vi ska fylla upp rabatten så därför måste vi skarva om röret, så onödigt arbete. Och jag kravlade omkring bland rosorna och försökte lägga dit en platonmatta mot grunden.


Som sagt, jag hade det verkliga skitjobbet. Medan vi var inne och åt så bara vräkte regnet ner. Det regnade så mycket att jag fick gå ner i verkstaden och beskicka lite keramik istället. Det var ju kul att upptäcka att jag helt glömt hur man gör en pip, när jag skulle göra en vattenkaraff. Men den jag till sist fick till får duga. När det slutade regna gick jag ut och fortsatte. Det var två rosor som skulle flyttas. Oj vilka rötter de har. Man tror nästan att man kommit ner till Kina. Egentligen skulle vi gräva upp alla och höja dem eftersom vi fyller på med jord, men vi struntar i det för den lilla peacerosen hade minst 40 cm rötter rakt ner, och den är ju liten…. Ni kan tro att det var grisigt där jag gick!


Vid 8 på kvällen la jag av och lämnade lite kompostmaskar kvar i komposten. Nu kan vi tömma den överfulla andra halvan ner i den tomma delen. Det är helt fantastisk vad man blir självförsörjande på jord när man inte åker iväg med allt trädgårdsavfall till tippen. Men vi behöver fortfarande köpa en himla massa jord. Men 5 säckar à 50 liter på K-Rauta är inte så dumt i alla fall (särskilt när jag har hällt på så mycket kompost). Så det får väl bli skytteltrafik dit i morgon med min lilla Fiat, om bara batteriet blir uppladdat igen. Idag kom jag liksom inte iväg, host host!
Fram på kvällen så tittade solen fram igen och jag hann notera hur vacker det var, och till och med hämta finkameran!




Vi tog ett dopp innan vi gick in och käkade rester. Jag tror jag behövde det mest, för jag hade verkligen slitit hårt med grepen och skottkärran. Jag har upptäckt att Sven är otroligt bra på att ge positiv feed-back. Man behöver bara ställa sig med en kratta i handen så berättar han hur duktig man är och hur fint det blir. Lite synd att jag inte ens hade tid att titta på vad han åstadkommit under dagen förrän det nästan var för mörkt att se! Men fint blev det och i morgon åker både spackel och schellack fram!

